Stackpole Electronics Inc. PCFM12JT91R0
PCFM12JT91R0 picture photo
Mfg. Part Number
PCFM12JT91R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CARBON 91 OHM 1/2W 5%
Datasheet Download
PCFM12JT91R0.pdf
Availability of PCFM12JT91R0
QUANTITY
PCFM12JT91R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCFM12JT91R0
Internal Part NumberEIS-PCFM12JT91R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCFM12JT91R0
Related LinksPCFM12, PCFM12JT91R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCFM12JT91R0 Details Description
Related parts for PCFM12JT91R0
CONN HEADER VERT .100 30POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A datasheet.pdf