Nichicon PCG0E221MCL1GS
PCG0E221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG0E221MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
PCG0E221MCL1GS.pdf
Availability of PCG0E221MCL1GS
QUANTITY
PCG0E221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG0E221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG0E221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG0E221MCL1GS
Related LinksPCG0E22, PCG0E221MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG0E221MCL1GS Details Description
Related parts for PCG0E221MCL1GS
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONN MINI BNC JACK 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 41.4VC BMELF datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 10W datasheet.pdf