Nichicon PCG0J222MCL1GS
PCG0J222MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG0J222MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 2200UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCG0J222MCL1GS.pdf
Availability of PCG0J222MCL1GS
QUANTITY
PCG0J222MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG0J222MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG0J222MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG0J222MCL1GS
Related LinksPCG0J22, PCG0J222MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG0J222MCL1GS Details Description
Related parts for PCG0J222MCL1GS
CAP ALUM 500UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 28A 1.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/POLKEYLRMP datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 400MSPS 10SON datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SFP+ 1X1 CAGE ASS LIGHT PIPE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf