Nichicon PCG1A102MCL1GS
PCG1A102MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG1A102MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 1000UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
PCG1A102MCL1GS.pdf
Availability of PCG1A102MCL1GS
QUANTITY
PCG1A102MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG1A102MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG1A102MCL1GS
Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG1A102MCL1GS
Related LinksPCG1A10, PCG1A102MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG1A102MCL1GS Details Description
Related parts for PCG1A102MCL1GS
JUMPER-H1504TR/A3049N/H1504TR10" datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR26H/AE26M/AKR26H datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 8POS BK datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADR 1.27MM 80POS GOLD SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS VERT .5MM SMD datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf