Nichicon PCJ1C181MCL1GS
PCJ1C181MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ1C181MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCJ1C181MCL1GS.pdf
Availability of PCJ1C181MCL1GS
QUANTITY
PCJ1C181MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ1C181MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCJ1C181MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.89A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ1C181MCL1GS
Related LinksPCJ1C18, PCJ1C181MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ1C181MCL1GS Details Description
Related parts for PCJ1C181MCL1GS
CONN HEADER VERT 2POS .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 230MA 2.72 OHM TH datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 16"W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 880MA 307 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf