CUI Inc. PCM-400-28-CNF
PCM-400-28-CNF picture photo
Mfg. Part Number
PCM-400-28-CNF
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 220W
Datasheet Download
PCM-400-28-CNF.pdf
Availability of PCM-400-28-CNF
QUANTITY
PCM-400-28-CNF Order Process
Ship out your order
Specifications of PCM-400-28-CNF
Internal Part NumberEIS-PCM-400-28-CNF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPCM-400-CNF Series Cert of Compliance
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.86A
Power (Watts)220W (400W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.00" L x 4.00" W x 1.57" H (152.4mm x 101.6mm x 39.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max220W (400W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCM-400-28-CNF
Related LinksPCM-400, PCM-400-28-CNF Datasheet, CUI Inc. Distributor
PCM-400-28-CNF Details Description
Related parts for PCM-400-28-CNF
50 AMPMODU MT COVER DR .100CL datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 12V 60MA 35-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX16824 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LP SUP CIRCUITS MANUAL RESET datasheet.pdf
ZVM SOLO DL-WR CONT MONITOR datasheet.pdf
NOISE FILTER COM 65 OHM 5V 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf