Susumu PCMC063T-1R2MN
PCMC063T-1R2MN picture photo
Mfg. Part Number
PCMC063T-1R2MN
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 10A 12 MOHM SMD
Datasheet Download
PCMC063T-1R2MN.pdf
Availability of PCMC063T-1R2MN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCMC063T-1R2MN Order Process
Ship out your order
Specifications of PCMC063T-1R2MN
Internal Part NumberEIS-PCMC063T-1R2MN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductPCMB and PCMC Series - Power Choke Coils
PCN Obsolescence/ EOLPCMC Series 29/Jun/2012
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPCMC
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation20A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCMC063T-1R2MN
Related LinksPCMC063, PCMC063T-1R2MN Datasheet, Susumu Distributor
PCMC063T-1R2MN Details Description
Related parts for PCMC063T-1R2MN
IC RCVR LVDS DUAL HS DIF 8-SOIC datasheet.pdf
IC RHEO DGTL 10B DL 25K 16LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf