Hirose Electric Co Ltd PCN10-50S-2.54WB(72)
PCN10-50S-2.54WB(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10-50S-2.54WB(72)
Brief Description
CONN DIN RCPT 50POS DUAL STR W/W
Datasheet Download
PCN10-50S-2.54WB(72).pdf
Availability of PCN10-50S-2.54WB(72)
QUANTITY
PCN10-50S-2.54WB(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10-50S-2.54WB(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10-50S-2.54WB(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10-50S-2.54WB(72)
Related LinksPCN10-50S-, PCN10-50S-2.54WB(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10-50S-2.54WB(72) Details Description
Related parts for PCN10-50S-2.54WB(72)
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-BGA datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 8POS 5MM VERT BLUE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS 5DECK 0.25A datasheet.pdf
PLOTTER PEN 0.35 P-INK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf