Hirose Electric Co Ltd PCN10-64ACP-2.54DS(72)
PCN10-64ACP-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10-64ACP-2.54DS(72)
Brief Description
CONN DIN HEADER 64POS 3ROW R/A
Datasheet Download
PCN10-64ACP-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10-64ACP-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10-64ACP-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10-64ACP-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10-64ACP-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions96
Number of Positions Loaded64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
StyleC
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10-64ACP-2.54DS(72)
Related LinksPCN10-64ACP, PCN10-64ACP-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10-64ACP-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10-64ACP-2.54DS(72)
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .045-.065" .290" datasheet.pdf
RES 383 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 10POLE datasheet.pdf
EMI FILTER 22PF 200MA SMD datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SOD-123 datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE BLK 12" RED datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.1A SMCP datasheet.pdf