Hirose Electric Co Ltd PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
PCN10-64ACS-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN DIN RECEPT 64POS 3ROW STR
Datasheet Download
PCN10-64ACS-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10-64ACS-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions96
Number of Positions Loaded64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
StyleC
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10-64ACS, PCN10-64ACS-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10-64ACS-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
BALUN 1700-2000 MHZ 50/50 OHM datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #6 D-GRIP datasheet.pdf
IC DAC SOFTSPAN 14BIT 16-SSOP datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SRL 8CH 24SSOP datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST MINI JST XHP datasheet.pdf
CARD RACK KIT 7UX19X9 FRAME ONLY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf