Hirose Electric Co Ltd PCN10C-44S-2.54DSA(72)
PCN10C-44S-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-44S-2.54DSA(72)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN DIN RECEPT 44POS DUAL STR
Datasheet Download
PCN10C-44S-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10C-44S-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10C-44S-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-44S-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10C-44S-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-44S-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10C-44S-, PCN10C-44S-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-44S-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10C-44S-2.54DSA(72)
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET PQFP 160POS TIN-LEAD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
E3SC EMITTER datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 16-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM PCB HRZL datasheet.pdf
48+48 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
SL 5.08/16/90B 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 4.7UF AXIAL datasheet.pdf