Hirose Electric Co Ltd PCN10EA-20S-2.54DSA(72)
PCN10EA-20S-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10EA-20S-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN RECEPT DUAL 20 POS STR T H
Datasheet Download
PCN10EA-20S-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10EA-20S-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10EA-20S-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10EA-20S-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10EA-20S-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Style-
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10EA-20S-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10EA-20S, PCN10EA-20S-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10EA-20S-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10EA-20S-2.54DSA(72)
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.22A 129 MOHM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR 30AU datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LUMAWISE LED HOLDER Z50 STD PROF datasheet.pdf
RES 294K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf