Hirose Electric Co Ltd PCN10EA-48P-2.54DS(72)
PCN10EA-48P-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10EA-48P-2.54DS(72)
Brief Description
CONN HEADER 48POS DUAL R/A
Datasheet Download
PCN10EA-48P-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10EA-48P-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10EA-48P-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10EA-48P-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10EA-48P-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Style-
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10EA-48P-2.54DS(72)
Related LinksPCN10EA-48P, PCN10EA-48P-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10EA-48P-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10EA-48P-2.54DS(72)
TRANS PNP 20V 1.5A SOT23-3 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 12OUT 200MHZ 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 420MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT ROLLER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf