Hirose Electric Co Ltd PCN10F-60P-2.54DS(72)
PCN10F-60P-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10F-60P-2.54DS(72)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN HEADER 60POS DUAL R/A
Datasheet Download
PCN10F-60P-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10F-60P-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10F-60P-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10F-60P-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10F-60P-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions64 (60 + 4 Coax)
Number of Positions Loaded60
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Style-
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10F-60P-2.54DS(72)
Related LinksPCN10F-60P, PCN10F-60P-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10F-60P-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10F-60P-2.54DS(72)
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 8-SOIC datasheet.pdf
RES 5.90K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf