Hirose Electric Co Ltd PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
PCN10HA-44P-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN HEADER 44POS DUAL TH
Datasheet Download
PCN10HA-44P-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10HA-44P-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10HA-44P, PCN10HA-44P-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10HA-44P-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10HA-44P-2.54DSA(72)
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 100V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM AC2W NPN-NC datasheet.pdf
T/B W/ M8 4 PIN PIGTAIL CONN datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf