Hirose Electric Co Ltd PCN10HB-16P-2.54DSA(72)
PCN10HB-16P-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10HB-16P-2.54DSA(72)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN HEADER 16POS DUAL TH
Datasheet Download
PCN10HB-16P-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10HB-16P-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10HB-16P-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10HB-16P-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10HB-16P-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10HB-16P-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10HB-16P, PCN10HB-16P-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10HB-16P-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10HB-16P-2.54DSA(72)
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8SOIC datasheet.pdf
MUX 16:8 SH QUICKSWITCH 28-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 9-32VIN 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
MT-RJ/MT-RJ 20M1 C/A datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 10A TO-247-3 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf