Hirose Electric Co Ltd PCN10HD-16P-2.54DSA(72)
PCN10HD-16P-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10HD-16P-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN HEADER 16POS DUAL TH
Datasheet Download
PCN10HD-16P-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10HD-16P-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10HD-16P-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10HD-16P-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10HD-16P-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10HD-16P-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10HD-16P, PCN10HD-16P-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10HD-16P-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10HD-16P-2.54DSA(72)
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.1A 640 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
TL8012-S2, 110VAC, PTL, 3NC+2NO datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 670V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 25 MOHM SMD datasheet.pdf