Hirose Electric Co Ltd PCN10MC-100S-2.54DSA
PCN10MC-100S-2.54DSA picture photo
Mfg. Part Number
PCN10MC-100S-2.54DSA
Brief Description
DIN CONN RCPT 100POS 2ROW STR
Datasheet Download
PCN10MC-100S-2.54DSA.pdf
Availability of PCN10MC-100S-2.54DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCN10MC-100S-2.54DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10MC-100S-2.54DSA
Internal Part NumberEIS-PCN10MC-100S-2.54DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10MC-100S-2.54DSA
Related LinksPCN10MC-10, PCN10MC-100S-2.54DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10MC-100S-2.54DSA Details Description
Related parts for PCN10MC-100S-2.54DSA
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
DEMO BOARD LCD GRAPHIC DRIVER datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
RES 22 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf