Hirose Electric Co Ltd PCN10MC-64P-2.54DS(72)
PCN10MC-64P-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10MC-64P-2.54DS(72)
Brief Description
CONN DIN HEADER 64POS 2ROW R/A
Datasheet Download
PCN10MC-64P-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10MC-64P-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10MC-64P-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10MC-64P-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10MC-64P-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10MC-64P-2.54DS(72)
Related LinksPCN10MC-64P, PCN10MC-64P-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10MC-64P-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10MC-64P-2.54DS(72)
Connector Header, Bottom Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GDT 230V 15% 5KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 50A BR-L datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 40POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf