Hirose Electric Co Ltd PCN13-100S-2.54DS
PCN13-100S-2.54DS picture photo
Mfg. Part Number
PCN13-100S-2.54DS
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
DIN CONN RCPT 100POS 2 ROW RIANG
Datasheet Download
PCN13-100S-2.54DS.pdf
Availability of PCN13-100S-2.54DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCN13-100S-2.54DS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN13-100S-2.54DS
Internal Part NumberEIS-PCN13-100S-2.54DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN13
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN13-100S-2.54DS
Related LinksPCN13-10, PCN13-100S-2.54DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN13-100S-2.54DS Details Description
Related parts for PCN13-100S-2.54DS
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING RAMP 13POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 113MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf