Hirose Electric Co Ltd PCN13-20S-2.54DS
PCN13-20S-2.54DS picture photo
Mfg. Part Number
PCN13-20S-2.54DS
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
DIN CONN RCPT 20POS 2 ROW RIANGL
Datasheet Download
PCN13-20S-2.54DS.pdf
Availability of PCN13-20S-2.54DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCN13-20S-2.54DS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN13-20S-2.54DS
Internal Part NumberEIS-PCN13-20S-2.54DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN13
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN13-20S-2.54DS
Related LinksPCN13-20, PCN13-20S-2.54DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN13-20S-2.54DS Details Description
Related parts for PCN13-20S-2.54DS
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 64POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PREWIRED DIGITAL PNP IR LED datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
IGBT 1700V 60A 250W TO268 datasheet.pdf
6 PORT PNP MICRO WITH 5 POLES datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf