Vishay/Dale RN65C60R4FBSL
RN65C60R4FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C60R4FBSL
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C60R4FBSL.pdf
Availability of RN65C60R4FBSL
QUANTITY
RN65C60R4FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C60R4FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C60R4FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C60R4FBSL
Related LinksRN65C6, RN65C60R4FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C60R4FBSL Details Description
Related parts for RN65C60R4FBSL
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CTV 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf