3M MP2-S096-41S1-C-TR30
MP2-S096-41S1-C-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S096-41S1-C-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 96POS 4ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S096-41S1-C-TR30.pdf
Availability of MP2-S096-41S1-C-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-S096-41S1-C-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S096-41S1-C-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-S096-41S1-C-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S096-41S1-C-TR30
Related LinksMP2-S096-4, MP2-S096-41S1-C-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-S096-41S1-C-TR30 Details Description
Related parts for MP2-S096-41S1-C-TR30
IC OPAMP DIFF 100MHZ 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL DIFF 14-SOIC datasheet.pdf
FAN CPU COOLER 90X19.1MM 12VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLACK 500' datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD323 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 10.5A TO-263 datasheet.pdf
TWZR PAIR CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf