Hirose Electric Co Ltd PCN13-32S-2.54DS(71)
PCN13-32S-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
PCN13-32S-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN DIN RCPT 32POS DUAL RT ANG
Datasheet Download
PCN13-32S-2.54DS(71).pdf
Availability of PCN13-32S-2.54DS(71)
QUANTITY
PCN13-32S-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN13-32S-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-PCN13-32S-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN13
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN13-32S-2.54DS(71)
Related LinksPCN13-32S-, PCN13-32S-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN13-32S-2.54DS(71) Details Description
Related parts for PCN13-32S-2.54DS(71)
DIODE GEN PURP 200V 40A TO247AC datasheet.pdf
CONV DC/DC +5/+-12V 25W OUT datasheet.pdf
IC SBS-COMPL GAS GAUGE 28-QSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 5V datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
STRIP BLADE datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 302MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" YEL JACKS datasheet.pdf