Hirose Electric Co Ltd PCN13-32S-2.54DSA(71)
PCN13-32S-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
PCN13-32S-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN DIN RCPT 32POS DUAL STR
Datasheet Download
PCN13-32S-2.54DSA(71).pdf
Availability of PCN13-32S-2.54DSA(71)
QUANTITY
PCN13-32S-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN13-32S-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-PCN13-32S-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN13
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN13-32S-2.54DSA(71)
Related LinksPCN13-32S-, PCN13-32S-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN13-32S-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for PCN13-32S-2.54DSA(71)
IDC CABLE- ASC40G/ AE40M / ASC40 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 17W D 24TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V CH 1206 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF SV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050" datasheet.pdf