Nichicon PCR0J331MCL1GS
PCR0J331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR0J331MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCR0J331MCL1GS.pdf
Availability of PCR0J331MCL1GS
QUANTITY
PCR0J331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR0J331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR0J331MCL1GS
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR0J331MCL1GS
Related LinksPCR0J33, PCR0J331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR0J331MCL1GS Details Description
Related parts for PCR0J331MCL1GS
IC MPU M683XX 25MHZ 132QFP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 28AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 2.341 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf