Nichicon PCR1C221MCL1GS
PCR1C221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1C221MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCR1C221MCL1GS.pdf
Availability of PCR1C221MCL1GS
QUANTITY
PCR1C221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1C221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1C221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1C221MCL1GS
Related LinksPCR1C22, PCR1C221MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1C221MCL1GS Details Description
Related parts for PCR1C221MCL1GS
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR PROG SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf