Nichicon PCR1D471MCL1GS
PCR1D471MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1D471MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCR1D471MCL1GS.pdf
Availability of PCR1D471MCL1GS
QUANTITY
PCR1D471MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1D471MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1D471MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.476" (12.10mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1D471MCL1GS
Related LinksPCR1D47, PCR1D471MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1D471MCL1GS Details Description
Related parts for PCR1D471MCL1GS
RES 1.8 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 389.66VC P600 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
COMBO-D 8X8 datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA PCB/D datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf