Nichicon PCR1J220MCL4GS
PCR1J220MCL4GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1J220MCL4GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
PCR1J220MCL4GS.pdf
Availability of PCR1J220MCL4GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCR1J220MCL4GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1J220MCL4GS
Internal Part NumberEIS-PCR1J220MCL4GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1J220MCL4GS
Related LinksPCR1J22, PCR1J220MCL4GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1J220MCL4GS Details Description
Related parts for PCR1J220MCL4GS
PHOTODIODE UV 0.073MM SQ TO-46 datasheet.pdf
CONN USB PATCH CORD 3M IP67 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 59MM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 410MA 978 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
TV 10C 10#20 SKT PLUG datasheet.pdf
AB 7C 7#8 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 50 V datasheet.pdf