Nichicon PCR1K270MCL1GS
PCR1K270MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1K270MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 27UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
PCR1K270MCL1GS.pdf
Availability of PCR1K270MCL1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCR1K270MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1K270MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1K270MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.10mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1K270MCL1GS
Related LinksPCR1K27, PCR1K270MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1K270MCL1GS Details Description
Related parts for PCR1K270MCL1GS
CONN MCX PLUG R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.05A SOT-323 datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.8A TO-92L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 36POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 160MSPS 48VQFN datasheet.pdf
RES 825 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MIDGET INLINE HLDR 30A CMFRT GRP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf