Nichicon PCS0J101MCL1GS
PCS0J101MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCS0J101MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCS0J101MCL1GS.pdf
Availability of PCS0J101MCL1GS
QUANTITY
PCS0J101MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCS0J101MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCS0J101MCL1GS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCS0J101MCL1GS
Related LinksPCS0J10, PCS0J101MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCS0J101MCL1GS Details Description
Related parts for PCS0J101MCL1GS
CONN STRAIN RELIEF 26POS LONG datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.12A 48.4 MOHM datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf