Nichicon PCS1A680MCL1GS
PCS1A680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCS1A680MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
PCS1A680MCL1GS.pdf
Availability of PCS1A680MCL1GS
QUANTITY
PCS1A680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCS1A680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCS1A680MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCS1A680MCL1GS
Related LinksPCS1A68, PCS1A680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCS1A680MCL1GS Details Description
Related parts for PCS1A680MCL1GS
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN datasheet.pdf