Panduit PCSB250-3S-6Y
PCSB250-3S-6Y picture photo
Mfg. Part Number
PCSB250-3S-6Y
Manufacturer
Product Category
Terminals - Wire Splice Connectors
Brief Description
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR
Datasheet Download
PCSB250-3S-6Y.pdf
Availability of PCSB250-3S-6Y
QUANTITY
PCSB250-3S-6Y Order Process
Ship out your order
Specifications of PCSB250-3S-6Y
Internal Part NumberEIS-PCSB250-3S-6Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Wire Splice Connectors
SeriesPCSB
PackagingBulk
Terminal TypeInline, Tap
Number of Wire Entries3
TerminationCrimp
Wire Gauge250 MCM (kcmil)-10 AWG
InsulationFully Insulated
Features-
ColorClear
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCSB250-3S-6Y
Related LinksPCSB25, PCSB250-3S-6Y Datasheet, Panduit Distributor
PCSB250-3S-6Y Details Description
Related parts for PCSB250-3S-6Y
JUMPER-H1503TR/A3048W/X 5" datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 14A SYNC 15QFN datasheet.pdf
WELD CABLE 2AWG 600V BLACK 2500' datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf