Red Lion Controls PCU10002
PCU10002 picture photo
Mfg. Part Number
PCU10002
Datasheet Download
PCU10002.pdf
Availability of PCU10002
QUANTITY
PCU10002 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCU10002
Internal Part NumberEIS-PCU10002
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCU10002
Related LinksPCU1, PCU10002 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PCU10002 Details Description
Related parts for PCU10002
TERM BLK W/1N4007 TS32 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS EXCH 10BIT 24QSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 144MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
762 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/D W/L datasheet.pdf
RES SMD 152 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf