Red Lion Controls PCU11000
PCU11000 picture photo
Mfg. Part Number
PCU11000
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V
Datasheet Download
PCU11000.pdf
Availability of PCU11000
QUANTITY
PCU11000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCU11000
Internal Part NumberEIS-PCU11000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPCU.dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesPCU
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCU11000
Related LinksPCU1, PCU11000 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PCU11000 Details Description
Related parts for PCU11000
SANTOPRENE CLAMP ST-PLATE 1-1/4" datasheet.pdf
BASED LED T3 1/4 WHT 14V NONPOL datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 324UBGA datasheet.pdf
16+16 DIL VERT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf