Nichicon PCV1D471MCL2GS
PCV1D471MCL2GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1D471MCL2GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCV1D471MCL2GS.pdf
Availability of PCV1D471MCL2GS
QUANTITY
PCV1D471MCL2GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1D471MCL2GS
Internal Part NumberEIS-PCV1D471MCL2GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1D471MCL2GS
Related LinksPCV1D47, PCV1D471MCL2GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1D471MCL2GS Details Description
Related parts for PCV1D471MCL2GS
MODULE OEM 2.4GHZ SPREAD SPECTRM datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
RES 232K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-PHY BUS DECODE OPTION datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf