Nichicon PCV1J330MCL1GS
PCV1J330MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1J330MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 33UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
PCV1J330MCL1GS.pdf
Availability of PCV1J330MCL1GS
QUANTITY
PCV1J330MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1J330MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1J330MCL1GS
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1J330MCL1GS
Related LinksPCV1J33, PCV1J330MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1J330MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1J330MCL1GS
CAP CER 33PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A PPAK SO-8 datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROG 16TSSOP datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 760MA 270 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 322MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP THT datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf