Nichicon PCV1J470MCL2GS
PCV1J470MCL2GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1J470MCL2GS
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
PCV1J470MCL2GS.pdf
Availability of PCV1J470MCL2GS
QUANTITY
PCV1J470MCL2GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1J470MCL2GS
Internal Part NumberEIS-PCV1J470MCL2GS
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1J470MCL2GS
Related LinksPCV1J47, PCV1J470MCL2GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1J470MCL2GS Details Description
Related parts for PCV1J470MCL2GS
FIXED IND 15UH 3.2A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
TOOL HAMMER POLY FACE 50MM 365MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 60V/9A PROGRAM datasheet.pdf
RES 6.49M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLAD 180/42 B OG4.5 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf