Nichicon PCV1V180MCL1GS
PCV1V180MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1V180MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 18UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
PCV1V180MCL1GS.pdf
Availability of PCV1V180MCL1GS
QUANTITY
PCV1V180MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1V180MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1V180MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1V180MCL1GS
Related LinksPCV1V18, PCV1V180MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1V180MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1V180MCL1GS
RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
GUIDE PIN .100"SHD HD .100" R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DGTL POT 256TAP DUAL 16-TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC SMPC datasheet.pdf
RHEOSTAT 22 OHM 760W 10% WW datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf