Nichicon PCV1V680MCL1GS
PCV1V680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1V680MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
PCV1V680MCL1GS.pdf
Availability of PCV1V680MCL1GS
QUANTITY
PCV1V680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1V680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1V680MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1V680MCL1GS
Related LinksPCV1V68, PCV1V680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1V680MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1V680MCL1GS
RES 3.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 3.81 8POS KEY-X datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZTR 2.5/4AN ORANGE datasheet.pdf
PC BOARD UNCLAD 2.73X4.5" datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf