Nichicon PCV1V680MCL1GS
PCV1V680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1V680MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
PCV1V680MCL1GS.pdf
Availability of PCV1V680MCL1GS
QUANTITY
PCV1V680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1V680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1V680MCL1GS
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1V680MCL1GS
Related LinksPCV1V68, PCV1V680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1V680MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1V680MCL1GS
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
INTRFACE X3 GATEWAY GPRS COMM US datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
IC USB SW CHARGER LI-ION WLCSP datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 0.1A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf