Amphenol Industrial SP00P-22-41S
SP00P-22-41S picture photo
Mfg. Part Number
SP00P-22-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00P-22-41S.pdf
Availability of SP00P-22-41S
QUANTITY
SP00P-22-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00P-22-41S
Internal Part NumberEIS-SP00P-22-41S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00P-22-41S
Related LinksSP00P-, SP00P-22-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00P-22-41S Details Description
Related parts for SP00P-22-41S
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 12V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR AND/INV 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 18KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf