Nichicon PCV1V820MCL1GS
PCV1V820MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1V820MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
PCV1V820MCL1GS.pdf
Availability of PCV1V820MCL1GS
QUANTITY
PCV1V820MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1V820MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1V820MCL1GS
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1V820MCL1GS
Related LinksPCV1V82, PCV1V820MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1V820MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1V820MCL1GS
IC LED Driver DC DC Regulator 700mA Backlight, Lighting 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 800MA 270 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 170MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf