Bourns Inc. PCW1J-B24-BAB503L
PCW1J-B24-BAB503L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-B24-BAB503L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-B24-BAB503L.pdf
Availability of PCW1J-B24-BAB503L
QUANTITY
PCW1J-B24-BAB503L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-B24-BAB503L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-B24-BAB503L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPC-Slimline
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-B24-BAB503L
Related LinksPCW1J-B2, PCW1J-B24-BAB503L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-B24-BAB503L Details Description
Related parts for PCW1J-B24-BAB503L
DIODE ZENER 75V 1W DO41G datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
RES 42.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf