AVX Corporation KC3225A60.0000C3GE00
KC3225A60.0000C3GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC3225A60.0000C3GE00
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC3225A60.0000C3GE00.pdf
Availability of KC3225A60.0000C3GE00
QUANTITY
KC3225A60.0000C3GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC3225A60.0000C3GE00
Internal Part NumberEIS-KC3225A60.0000C3GE00
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)12mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC3225A60.0000C3GE00
Related LinksKC3225A60., KC3225A60.0000C3GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC3225A60.0000C3GE00 Details Description
Related parts for KC3225A60.0000C3GE00
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC ANY-RATE MULTI/ATTEN 36-QFN datasheet.pdf
HEADER 4POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
RES 5K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf