Bourns Inc. PDA241-HRT01-504A2
PDA241-HRT01-504A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDA241-HRT01-504A2
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
PDA241-HRT01-504A2.pdf
Availability of PDA241-HRT01-504A2
QUANTITY
PDA241-HRT01-504A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA241-HRT01-504A2
Internal Part NumberEIS-PDA241-HRT01-504A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package560
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDA24
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±15%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA241-HRT01-504A2
Related LinksPDA241-HR, PDA241-HRT01-504A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDA241-HRT01-504A2 Details Description
Related parts for PDA241-HRT01-504A2
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
BENCH CABLE SHEAR datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF19 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf