Bourns Inc. PCW1J-B24-CEB502L
PCW1J-B24-CEB502L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-B24-CEB502L
Brief Description
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-B24-CEB502L.pdf
Availability of PCW1J-B24-CEB502L
QUANTITY
PCW1J-B24-CEB502L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-B24-CEB502L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-B24-CEB502L
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-B24-CEB502L
Related LinksPCW1J-B2, PCW1J-B24-CEB502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-B24-CEB502L Details Description
Related parts for PCW1J-B24-CEB502L
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
GDT 90V 10KA datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK RND ALT 2POS SPDT datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
SW SPDT 10A 125-250VAC PLUNGER datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf