Bourns Inc. PCW1J-C24-BCB502L
PCW1J-C24-BCB502L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-C24-BCB502L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-C24-BCB502L.pdf
Availability of PCW1J-C24-BCB502L
QUANTITY
PCW1J-C24-BCB502L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-C24-BCB502L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-C24-BCB502L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPC-Slimline
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-C24-BCB502L
Related LinksPCW1J-C2, PCW1J-C24-BCB502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-C24-BCB502L Details Description
Related parts for PCW1J-C24-BCB502L
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 325MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT datasheet.pdf