Bourns Inc. PCW1J-C24-CAB102L
PCW1J-C24-CAB102L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-C24-CAB102L
Brief Description
POT 1K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-C24-CAB102L.pdf
Availability of PCW1J-C24-CAB102L
QUANTITY
PCW1J-C24-CAB102L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-C24-CAB102L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-C24-CAB102L
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-C24-CAB102L
Related LinksPCW1J-C2, PCW1J-C24-CAB102L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-C24-CAB102L Details Description
Related parts for PCW1J-C24-CAB102L
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 36KOHM 5% AXL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
VARISTOR 612V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS DCM/QR 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf