Bourns Inc. PCW1J-C24-KAB502L
PCW1J-C24-KAB502L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-C24-KAB502L
Brief Description
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-C24-KAB502L.pdf
Availability of PCW1J-C24-KAB502L
QUANTITY
PCW1J-C24-KAB502L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-C24-KAB502L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-C24-KAB502L
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-C24-KAB502L
Related LinksPCW1J-C2, PCW1J-C24-KAB502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-C24-KAB502L Details Description
Related parts for PCW1J-C24-KAB502L
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
VARIOFACE INTERFACE MODULE datasheet.pdf
KEYPAD BACKLIT RUBBER 3X4 LO PRO datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT PNL MNT 8POS PIN datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf